Biografia

Piotr Pałka - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (1999 rok, dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Marty Wierzbieniec). W marcu 1998 roku został laureatem VII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, zdobywając II miejsce oraz dwie nagrody specjalne: za najlepsze kształtowanie wokalne śpiewu zespołowego i za najlepszą metodę pracy z chórem.

W roku 1998 / 99 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające osiągnięcia w nauce. Od 1998 rozpoczyna ożywioną działalność artystyczną w Krakowie. Tu pracował jako dyrygent wielu zespołów, m. in. Chóru Międzynarodowego, Chóru Muzyki Żydowskiej, Chóru Seminaryjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Michalitów, Chóru ZpiT Krakowiacy i Scholi Braci Mniejszych Kapucynów. W czerwcu 1999 roku pełnił funkcję dyrygenta Chóru Papieskiego podczas spotkania z Ojcem Świętym na Błoniach Krakowskich. Od sierpnia 1997 do stycznia 2013 roku był śpiewakiem w Chórze Polskiego Radia S.A. w Krakowie. Jako śpiewak, współpracował z Zubinem Mehta, Helmuthem Rilling, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem, Antonim Witem, Łukaszem Borowiczem i Stanisławem Krawczyńskim.

Od 1993 komponuje i opracowuje utwory chóralne, które można usłyszeć m. in. w Bazylice Dominikanów i Franciszkanów w Krakowie. Współpracował z Instytutem Dialogu Kulturowego Imienia Jana Pawła II w Krakowie, jak również z Centrum Jana Pawła II w Krakowie. W latach 2005-2015 roku ustanowiony dekretem Metropolity Krakowskiego, był członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Uczestniczy czynnie w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc liczne warsztaty muzyczno - liturgiczne na terenie całej Polski i za granicą (Niemcy, Belgia, Anglia).

Jego zainteresowanie muzyką wokalną przyczyniło się do założenia w 1999 roku chóru mieszanego Voce Angeli (Głosem Anioła), działającego przy Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie, którego obecnie jest dyrygentem. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Voce Angeli wykonuje muzykę religijną i świecką, głównie á capella. W swoim repertuarze posiada oryginalne kompozycje i opracowania Piotra Pałki.

W marcu 2002 roku Voce Angeli wykonał i nagrał średniowieczny moralitet Krótka i prawdziwa historia o każdym w reżyserii Wojciecha Markiewicza, z muzyką Piotra Pałki, który w maju tego samego roku zdobył Grand Prix Marulić w VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Dawnych i Dokumentów Radiowych w Chorwacji.

W czerwcu 2004 Piotr Pałka współtworzył i dyrygował musicalem Zazdrosna Miłość, wystawianym przez krakowskich Dominikanów (premiera 9 czerwca  - Teatr Stary w Krakowie).

7 kwietnia 2005 dyrygował Scholą Papieską i współtworzył Czuwanie modlitewne na Krakowskich Błoniach, połączone z Białym Marszem i Eucharystią, sprawowaną w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II.

15 października 2005 odbyła się premiera Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II, w opracowaniu muzycznym Piotra Pałki. Patronat Honorowy sprawował Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz. Wystąpili: Elżbieta Towarnicka, Piotr Piecha, Sinfonietta Cracovia i Voce Angeli.

W listopadzie 2005 powstała Missa in Basilica Cracoviensi Sancti Francisco, dedykowana Bazylice Franciszkanów w Krakowie.

W maju 2006 roku Piotr Pałka skomponował Hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI: Nie lękajcie się oraz przygotował i poprowadził 500 osobowy chór i orkiestrę podczas spotkania.

22 X 2006, w Watykanie, w Filharmonii Rzymskiej, odbyła się wielka Gala Koncertowa "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Fundacji Jana Pawła II". Piotr Pałka poprowadził ten koncert jako dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Wystąpiły gwiazdy muzyki chrześcijańskiej z całego świata, m. in.: Natalia Kukulska, Miecz Szcześniak, Mark Mallett, Padle Stan Fortuna, Padre Cleidimar, Brian Allan, Alicja Bachleda- Córuś, Aleksander Teliga z Paullettą de Vaughn, chór Voce Angeli i Siewcy Lednicy.

7 XII 2009, w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, odbyła się premiera ORATORIUM WARSZAWSKIEGO – Redemptoris Mater do słów Tadeusza Adamskiego. Utwór został skomponowany przez Piotra Pałkę z okazji 100. rocznicy obecności cudownego obrazu Matki Zbawiciela.

22 V 2010, premiera ORATORIUM BRANIEWSKIE – Mikołaj Kopernik, miasto Braniewo, libretto s. Miriam Brzozowska

15 IV 2012 o godz.15.00 w Katedrze w Antwerpii odbyła się Międzynarodową Modlitwa z udziałem

polskiego chóru Voce Angeli z Krakowa i belgijskiego chóru Taizé ze Schoten pod dyrekcją Piotra Pałki.

To wydarzenie organizowane na zaproszenie biskupa Johana Bonny przez grupę modlitewna Emaus i Polską Misje Katolicką, wpisało się w obchody 450 lecia Biskupstwa Antwerpii oraz w obchody dorocznego święta Miłosierdzia Bożego. Modlitwa zgromadziła Polaków, Belgów, a także wiernych innych narodowości.

16 VI 2012, Krosno, prapremiera: BÓG PONAD WSZYSTKO – ORATORIUM O BŁ. BRONISŁAWIE MARKIEWICZU w 100 – rocznicę śmierci założyciela Zgromadzenia Michalitów.

25. III. 2014, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, kaplica z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, prapremiera:  MIŁOŚĆ PONAD WSZYSTKO – MODLITWA PRZEBŁAGALNA I WYNAGRADZAJĄCA

14.VI.2014, Białystok, prapremiera: OTO WIERNY SŁUGA MÓJ – ORATORIUM O BŁ. MICHALE SOPOĆKO, libretto ks. Tadeusz Golecki, drugi kompozytor Hubert Kowalski.

15.IX.2015, Kraków, MISSA MARTYRUM (MSZA MĘCZENNIKÓW) - napisana na okoliczność Beatyfikacji Męczenników z Pariacoto: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Tekst części zmiennych napisany został przez o. Andrzeja Zająca OFMConv.

18.VI.2016, Klaryski Stary Sącz, ORATORIUM O ŚW. KINDZE – NAJWAŻNIEJSZA JEST MIŁOŚĆ, na czworo solistów, aktora, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Libretto napisały klaryski: s. Maria Teresa Izworska OSC oraz s. Maria Franciszka Barnowska OSC. Utwór został zamówiony przez burmistrza St Sącza z okazji otrzymania dekretu papieskiego, stanowiącego św. Kingę patronką miasta.

9.IX.2017, Katowice, prapremiera: SOLI DEO PER MARIAM – Oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim w dziękczynieniu za Jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskie, libretto ks. Tadeusz Golecki, drugi kompozytor Hubert Kowalski.

20.IV.2017, Kraków, autor HYMNU V SYNODU DIECEZJI TARNOWSKIEJ – ZA CHRYSTUSEM do tekstu  s. Marii Teresy Izworskiej OSC

28.VII.2017, Warszawa, autor  HYMNU NARODOWEGO KONGRESU TRZEŹWOŚCI, do tekstu Małgorzaty Sojki

9.VI.2018, Wiedeń, prapremiera: OMNIA PRO DEO – Kantata z okazji 150 rocznicy założenia Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, libretto s. Zofia Szymanek FDC

30.VI.2018, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, prapremiera: ORATORIUM O MĘCZENNIKACH SANDOMIERSKICH w roku 200-lecia Diecezji Sandomierskiej, libretto ks. Krzysztof Lechowicz

15.VIII.2018, Kalwaria Pacławska, prapremiera: OTO MATKA TWOJA – ORATORIUM KALWARYJSKIE z okazji 350-lecia istnienia Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Pacławskiej, libretto s. Leonia Przybyło CSSMA

06.IV.2019, Wyróżnienie FENIKS 2019 Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w kategorii Muzyka Chrześcijańska – współczesna za Missa Martyrum.

 

* * * *

 

CHÓR VOCE ANGELI (Głosem Anioła)

Chór mieszany, założony w 1999 roku i prowadzony przez Piotra Pałkę, działający przy Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Voce Angeli wykonuje muzykę religijną i świecką, głównie á capella. W swoim repertuarze posiada oryginalne kompozycje i opracowania.

Chór otrzymał m.in.:

Wyróżnienie w ogólnopolskim IX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej (2000) i III Nagrodę w X edycji tegoż konkursu (rok 2001); III miejsce (kategoria chórów dorosłych) w VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin – 2001.

Ponadto zdobył także Złote Pasmo w XII Małopolskim Konkursie Chórów.

W marcu 2002 roku Voce Angeli wykonał i nagrał średniowieczny moralitet Krótka i prawdziwa historia o każdym w reżyserii Wojciecha Markiewicza, z muzyką Piotra Pałki, który w maju tego samego roku zdobył Grand Prix Marulić w VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Dawnych i Dokumentów Radiowych w Chorwacji.

Chór działa nieustannie przy Bazylice w Krakowie. Uczestniczy także do 2010 w Koncercie Uwielbienia we Włocławku. Głosi Boże Miłosierdzie w Bazylice w Łagiewnikach oraz m.in. w Antwerpii w Belgii.

Chór uczestniczył w pierwszych wykonaniach utworów: Krótka i prawdziwa historia o każdym (2002), Zazdrosna Miłość (2004), Tryptyk Rzymski (2005),  Missa in Basilica Cracoviensi Sancti Francisco (2005), ORATORIUM BRANIEWSKIE – Mikołaj Kopernik (2010),  BÓG PONAD WSZYSTKO – ORATORIUM O BŁ. BRONISŁAWIE MARKIEWICZU (2012), MIŁOŚĆ PONAD WSZYSTKO – MODLITWA PRZEBŁAGALNA I WYNAGRADZAJĄCA (2014),  MISSA MARTYRUM (2015) oraz  ORATORIUM O ŚW. KINDZE – NAJWAŻNIEJSZA JEST MIŁOŚĆ (2016).